Перейти до основного вмісту

Сонячна система

  СОНЯЧНА СИСТЕМА

від "Факти про Всесвіт і астрономію.UA" 


ЗМІСТ:

Розділ 1 - Формування Сонячної системи

Розділ 2 - Сонце

Розділ 3 - планети Сонячної системи

Розділ 4 - Меркурій

Розділ 5 - Венера

Розділ 6 - Земля

Розділ 7 - Марс

Розділ 8 - Пояс астероїдів

Розділ 9 - Юпітер

Розділ 10 - Сатурн

Розділ 11 - Уран

Розділ 12 - Нептун

Розділ 13 - Плутон

Розділ 14 - Пояс Койпера

Розділ 15 - Хмара Оорта

РОЗДІЛ 1. Формування Сонячної системи

Сонячна система сформувалась приблизно 4,6 мільярдів років тому з   невеликої частини велетенської молекулярної хмари. Більша частина її речовини виявилася в гравітаційному центрі і в  подальшому утворило зорю — Сонце. Те, що залишилося стало планетами і іншими космічними об'єктами Сонячної системи.

РОЗДІЛ 2. Сонце

Сонце - найближча до Землі зірка, що знаходиться від нас на відстані однієї астрономічної одиниці (150 мільйонів кілометрів). Сонце відноситься до типу зірок жовті карлики, тобто не є великою зіркою, але навіть при цьому у Сонце може вміститися 1 300 000 планет Земля. Ого! 

РОЗДІЛ 3. Планети Сонячної системи

У Сонячній системі є 8 планет, які обертаються навколо своїх барицентрів*. У Сонячній системі є як кам'яні планети, так і газові гіганти.

Планети Сонячної системи (у порядку віддалення від Сонця)

Меркурій - найменша планета Сонячної системи

Венера - найгарячіша планета Сонячної системи

Земля - єдина планета Сонячної системи, на якій є життя

Марс - єдина планета Сонячної системи, яка населена лише роботами

П О Я С   А С Т Е Р О Ї Д І В 

Юпітер - найбільша планета Сонячної системи, має кільця

Сатурн - має 146 супутників - це рекорд у Сонячній системі, має кільця

Уран - найхолодніша планета Сонячної системи, має кільця.

Нептун - найвітряніша планета Сонячної системи, має кільця.

П О Я С  К О Й П Е Р А


Х М А Р А  О О Р Т А

РОЗДІЛ 4. Меркурій

Меркурій - перша від Сонця, але НЕ найгарячіша планета Сонячної системи. Меркурій також є найменшою планетою Сонячної системи

ЦІКАВО!

На Меркурії є кратер, названий на честь Тараса Шевченка

У "Факти про Всесвіт і астрономію.UA" є стаття про Меркурій з цікавими фактами про цю планету

https://factyprovsesvitua.blogspot.com/2024/01/blog-post_82.html

РОЗДІЛ 5. Венера

Венера - найгарячіша планета Сонячної системи, хоча і друга від Сонця. Венеру інколи називають сестрою Землі, але це все тільки через майже однакові розміри.  Умови на цій планеті просто жахливі. Тиск у 92 рази більше, ніж земний, середня температура - 467 градусів, ідуть дощі із сірчаної кислоти, постійно б'ють блискавки та швидкість вітру - 1 метр в секунду!

ЦІКАВО!

На Венері день триває довше року! День на Венері триває 243 земні доби, а рік - 225 земних діб

РОЗДІЛ 6. Земля

Земля - третя від Сонця планета Сонячної системи. Єдина планета у Сонячній системі, на якій є життя. Все це через те, що Земля знаходиться у "живій" зоні Сонця. "Жива" зона - це відстань від зірки, на якій вода може існувати в трьох станах, та у цій зоні не сильно спекотно, і не сильно холодно. 

РОЗДІЛ 7.  Марс

Марс інколи називають червоною планетою. Це четверта від Сонця, та остання кам'яна планета у Сонячній системі. Марс вже холодніший, ніж Земля, бо середня температура на Марсі близько -40 градусів. 

ЦІКАВО!

Марс червоний через велику кількість іржі та пилу на його поверхні

РОЗДІЛ 8. Пояс астероїдів

Пояс астероїдів - зона, у якій літають астероїди між Марсом та Юпітером. Не зважаючи на популярний міф, що у поясі астероїдів так багато астероїдів, що там не можливо пролетіти, це - міф! Хоч у поясі астероїдів і є астероїди, але цей пояс достатньо великий, щоб рівномірно розподілити всі астероїди

ЦІКАВО!

Найбільший об'єкт у поясі астероїдів - Церера

РОЗДІЛ 9. Юпітер

Юпітер - п'ята, та найбільша планета Сонячної системи. Юпітер - це газовий гігант, отже приземлитися на Юпітер неможливо. Юпітер, так само як і Сатурн має кільця, але у Юпітера вони майже непомітні.

ЦІКАВО!

Юпітер - несформована зірка. Якщо Юпітер був би таким сами за розміром, але у 80 разів важчим, він міг би стати коричневим карликом

У "Факти про Всесвіт і астрономію.UA" є стаття з цікавими фактами про Юпітер. https://factyprovsesvitua.blogspot.com/2024/01/blog-post_22.html

РОЗДІЛ 10. Сатурн

Сатурн - шоста планета Сонячної системи. Сатурн має аж 146 супутників, що є рекордом у Сонячній системі, та лише 63 з них мають назви. Сатурн має найпомітніші кільця на відміну від Юпітера, Урана і Нептуна.

РОЗДІЛ 11. Уран 

Уран - сьома та найхолодніша планета Сонячної системи. Температура на Урані може досягати -200 градусів, а найнижча зафіксована позначка -224,2 градуси.

РОЗДІЛ 12. Нептун

Нептун - остання планета Сонячної системи (восьма від Сонця), та є рекордсменом по швидкості вітрів. Вітри на Нептуні дують зі швидкістю 2400 кілометрів на годину. 

ЦІКАВО! 

У Нептуна, так само як і у Урана, Сатурна та Юпітера є кільця. 

РОЗДІЛ 13. Плутон 

Плутон - карликова планета, що до 2006 року вважалася планетою. Плутон знаходиться у поясі Койпера, як і всі інші транспептунові об'єкти. 

ЦІКАВО! 

У Плутона є 5 супутників  

РОЗДІЛ 14. Пояс Койпера

Пояс Койпера - або транснептунові об'єкти - космічні об'єкти (в основному астероїди, карликові планети та метеорити) які знаходяться за Нептуном. Пояс названий на честь Нідерландського астронома Джерарда Койпера. 

РОЗДІЛ 15. Хмара Оорта 

Хмара Оорта - гіпотетичне джерело комет у Сонячній системі відкрита Яном Гендриком Оортом у 1950 році. Існування хмари Оорта не підтверджено на 100 відсотків, але дуже багато фактів вказують на її існування


Категорії: Сонячна система, Сонце, Планети, Планети Сонячної системи, цікаві факти. 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

552 річниця з дня народження людини, що зупинила Сонце - Миколи Коперника | Факти про Всесвіт і астрономію.UA

Сьогодні, 19 лютого відзначається річниця з дня народження видатного астронома - Миколи Коперника. Він радикально змінив погляд світу на Всесвіт та астрономію, довівши, що Земля кругла і обертається навколо Сонця Миколай Коперник народився 19 лютого 1473 року в польському місті Торуні на березі річки Вісли. Його родина була досить заможною, їй належало кілька будинків, той, у якому народився майбутній астроном, і досі існує в Торуні, а вулиця названа на честь вченого. Миколай Коперник — справжній вчений епохи Відродження — він був не лише видатним астрономом, а й чудовим картографом, лікарем, економістом і літературним перекладачем. У своїй головній науковій праці «Про обертання небесних сфер» він довів, що Земля, як і інші планети обертаються навколо Сонця, а не навпаки, як вважалося раніше. Своїми розрахунками він підтвердив геліоцентричну систему світу, яку пропонували ще філософи давньої Греції. У його геліоцентричній системі Сонце перебуває в центрі світу, а планети обертають...

На аукціоні в Нью-Йорку продали марсіанський метеорит за суму більше ніж у 5 мільйонів доларів | Факти про Всесвіт.UA

 16 липня на аукціоні в Нью-Йорку був придбаний "найбільший шматок Марсу на Землі" - метеорит: NWA 16788. Це найбільший відомий марсіанський метеорит, тому, його очікувано придбали за рекордну суму. Цей метеорит був вибитий із поверхні Марса у результаті падіння на поверхню червоної планети великого астероїда. Після того, він літав по космосу і впав на Землю, і скоріш за все це сталося нещодавно. До такого висновку дійши науковці, тому що його хімічний і фізичний склад не сильно змінився з моменту падіння на Землю. Сам метеорит знайшли в пустелі Сахара у 2023 році, після чого науковці проаналізували його і дійшли до висновку, що цей "камінець" прибув до Землі саме з червоної планети. Марсіанські метеорити дуже рідкісні, це підтверджується тим, що із 77000 зареєстрованих метеоритів лише 400 з них є марсіанськими. Екземпляр з аукціона важив 24,67 кілограми і через ці всі фактори стартова ціна становила 2 мільйони доларів, але після торгів метеорит продали аж за 4,3 мі...

Боброва суперповня у листопаді 2024 | Факти про Всесвіт і астрономію.UA

У п'ятницю, 15 листопада цього року відбудеться остання цьогорічна суперповня. Нею буде Боброва повня. Бобер на фоні повні. Штучний Інтелект Точне походження назви цієї повні невідоме, але воно точно пішло від корінних американських народів, які спостерігаючи за бобрами побачили, що саме в цей час бобри будують свої зимові греблі. Повня відбудеться 15 листопада о 16:28, але найкраще за нею буде спостерігати незадовго після заходу Сонця. Також у чистому небі пізно вночі поруч із Місяцем можна буде побачити яскраве сузір'я плеяди. Звісно, для спостереження за повнею оптичні прилади не потрібні, бо природний супутник Землі буде освітлений Сонцем на 100 відсотків, і буде дуже яскравим і помітним. Джерело: myvin